Klimatyzacja samochodowa poradnik

Jak dbać o klimatyzację?

Właściciele samochodów wyposażonych w klimatyzację powinni przede wszystkim wiedzieć, że należy jej używać przez cały rok. Dzięki temu, możliwe jest zmniejszenie podatności klimatyzacji na uszkodzenia. Zjawisko takie może wystąpić, przez to, że sprężarka klimatyzacji w samochodach, niezależnie od tego, czy jest aktualnie używana czy nie, jest napędzana przez silniczek. Dodatkowo przestoje w uruchamianiu klimatyzacji są szansą do powstawania grzybów. To natomiast wiąże się z nieprzyjemnym zapachem po uruchomieniu. W takim przypadku konieczne jest udanie się do serwisu zajmującego się odgrzybianiem klimatyzacji.

Powinno się mniej więcej co dwa lata przeprowadzić przegląd klimatyzacji pod kątem wycieków, ewentualnego nabicia nowego czynnika i przede wszystkim odgrzybienia całego układu. Jest to ważne, ponieważ zaniedbana klimatyzacja może powodować u człowieka różne schorzenia.

Jak rozpoznać, że coś się dzieje z klimatyzacją?

Głównym objawem, że układ klimatyzacji nie pracuje poprawnie, jest brak efektu schłodzenia kabiny w zadanych mu parametrach. Jeśli skończy się czynnik, to z nawiewów zamiast zimnego powietrza będzie leciało ciepłe. Inne objawy to nierówna praca sprężarki (okresowe zacinanie się) lub nieprzyjemny zapach po włączeniu klimatyzacji. W samochodach wyposażonych w układ klimatyzacji zaleca się częstsze wymiany filtrów powietrza.

Korzystanie z klimatyzacji i jej serwis

Posiadanie klimatyzacji w samochodzie jest często zbawienne w upalne dni. Należy jednak pamiętać, że o ten luksus trzeba dbać. Regularne serwisowanie, wymiana filtrów oraz sprawdzanie szczelności i nabijanie brakującego czynnika to jest minimum. Zadbana klimatyzacja posłuży dłużej każdemu pojazdowi. Koszty serwisowania nie są wysokie, więc warto. Czas związany z regeneracją klimatyzacji jest dość długi. W zależności od modelu samochodu wymiana filtru może zająć więcej lub mniej czasu. Natomiast nabijanie klimatyzacji czynnikiem jest uzależnione od jej potrzebnej ilości. Zalecamy jednak zarezerwować sobie nawet parę godzin na pełen serwis klimatyzacji w Państwa samochodzie. Proszę nam zaufać, warto!

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem oraz skorzystania z usług klimatyzacyjnych. Więcej szczegółów w ofercie.


Oferta klimatyzacyjna

Cennik klimatyzacji