Kiedy trzeba kupić nowe opony?

Podstawowe pytanie, które zadaje sobie przeciętny człowiek. Dlaczego przeciętny? Bo opony nie są tanie, więc każdy chciałby wymieniać je jak najrzadziej. Należy jednak pamiętać, że jazda ze złymi oponami czy to letnimi czy zimowymi jest niebezpieczna dla nas jak i dla pozostałych użytkowników ruchu. Nie można mówić, że na zimę to kupię sobie nowe, bo przecież muszę się trzymać drogi, a w lato to jakoś objadę na starych, zużytych i pękających. Takie podejście niestety jest czasami spotykane, podobnie jak jazda cały rok na jednym komplecie opon.

Czynniki wpływające na konieczność wymiany opon na nowe

Po pierwsze jest to wiek opony. Nie jest to w żaden sposób uregulowane prawnie, ale sugeruje się, że okres użytkowania nie powinien być dłuższy niż 5 lat, nawet jeśli głębokość bieżnika (o tym w dalszej części) nie przekracza prawnych norm. Opona po takim okresie traci swoje najważniejsze właściwości, ponieważ mieszanka gumy po prostu zaczyna się starzeć. Opona przede wszystkim nie posiada takiego poziomu przyczepności, a co za tym idzie wydłuża się droga hamowania i łatwiej stracić panowanie nad samochodem. Starsza opona częściej wybucha przez niszczejącą gumę. Sugeruję, że po 5 latach, albo powinno się jeździć na kontrolę czy opona nie straciła swoich właściwości, albo wymienić.

Po drugie stan bieżnika. Tutaj jest to unormowane prawnie i nasz bieżnik nie może mieć mniej niż 1,6 mm. Bardzo łatwo to sprawdzić, gdyż każda nowa opona posiada wskaźnik TWI, czyli miernik zużycia bieżnika. Są to zgrubienia w rowkach. Gdy opona nie nadaję się już do użytku rowki zgrubienia zrównają się z wysokością bieżnika. Takie opony należy natychmiast wymienić, ponieważ jazda, szczególnie na śliskiej nawierzchni jest bardzo niebezpieczna, dodatkowo przy kontroli policyjnej możemy otrzymać wysoki mandat, a nasz dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany.
wskaźnik zużycia TWI nowe opony

Podsumowanie

Podsumowując ten krótki artykuł odniosę się do jakości gumy. Wpływa na nią przede wszystkim wiek i czy pilnujemy odpowiedniego ciśnienia. Poruszając się samochodem ze zbyt niskim ciśnieniem niszczymy oponę. Jeśli planujesz używać samochód kilka lat, nie warto oszczędzać. Inwestycja w nowe opony to gwarancja bezpieczeństwa. Ponadto lepiej kupić nowy komplet opon, który wytrzyma 5 lat, niż co dwa lata używane nie znanego pochodzenia. Pamiętajcie o jednym i najważniejszym, o czym już pisałem kilka razy. Opony w samochodzie jako jedyne mają kontakt z nawierzchnią i myślę, że jeżeli szkoda nam pieniędzy to lepiej wydać je na nowy komplet opon niż głośnik basowy do bagażnika.


Przyczyny niszczenia się opon
Dowiedz się jakie opony kupić
Sprawdź naszą ofertę