Jak sprawdzić rok produkcji opony w samochodzie?

Rok produkcji opony jest niemalże tak samo ważny jak jej stan bieżnika. Z upływem lat jakość gumy spada, podobnie jak jej właściwości. Starsze opony są bardziej podatne na pękanie oraz występują problemy ze szczelnością na feldze, co może powodować utratę ciśnienia w oponach. Należy pamiętać, że z wiekiem guma twardnieje i zmniejsza się komfort podróży oraz bezpieczeństwo jazdy (mniejsza przyczepność w zakrętach, dłuższa droga hamowania itp.).

Rocznik produkcji opony nie jest podany bezpośrednio jak na produktach spożywczych. Od 2000 roku ujednolicony on został jednak do ciągu 4 znaków, zwanych jako znacznik DOT. Pierwsze dwa oznaczają numer tygodnia, a kolejne to ostatnie dwie cyfry roku produkcji. Dla przykładu 2306, to 23 tydzień roku 2017, czyli przypada to na czerwiec.

Należy pamiętać, że data produkcji występuje na oponie tylko w jednym miejscu. Przy montażu, jeśli rotacja nie wymaga inaczej, zawsze zakładamy oponę w ten sposób, aby znacznik DOT występował na zewnętrznej stronie i można było go odczytać w każdej chwili. Tak jak pokazane na poniższym rysunku.

przykładowy rok produkcji opony

Czerwonym prostokątem zaznaczony jest rok produkcji opony. W tym przypadku, jest to 11 tydzień 2000 roku, czyli marzec. Warto tutaj wspomnieć, że tego typu ogumienie, czyli posiadające 19 lat zakładane jest na własne ryzyko klienta.

Kupując nową oponę może zdarzyć się tak, że będzie ona posiadać rok produkcji kilka miesięcy wstecz od daty zakupu. Nie należy się tym przejmować, ponieważ nie ma ona większego znaczenia. Jeśli opona nie była jeżdżona i pochodzi z dobrej hurtowni, to znaczy takiej, w której przechowuje się opony w korzystnych warunkach, to nic się z nią nie dzieje złego. Jedyną wadą jest, jeśli opona była pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych i promieni słonecznych. Wtedy guma może tracić swoje właściwości zdecydowanie szybciej.


Przeczytaj więcej o prawidłowym przechowywaniu opon
Poznaj naszą ofertę sprzedaży opon nowych i używanych